Vše o čerpadlech,
aneb odborníkem na tepelná čerpadla snadno a rychle

Doporučujeme

Tepelná čerpadla vzduch voda s novou technologií pro úsporné vytápění rodinného domu.

Tepelná čerpadla pro výhřev bazénu

Čtvrtecka.cz - odborník na malovaní a stěhování v Praze a okolí

 
Tepelná čerpadla

Představujeme tepelná čerpadla, 9. díl: Shrnutí

Představujeme tepelná čerpadla, 9. díl: Shrnutí

O tepelných čerpadlech bylo napsáno již mnoho. Od stohů papíru až po tisíce webových stránek. V našem seriálu o tepelných čerpadlech jste se rovněž seznámili s celou řadou informací, které vám mohou být vodítkem pro případné další rozhodování. Nezbývá, než krátce shrnout to nejpodstatnější z již řečeného.

Už budete vědět, co chcete, a po jakých detailech budete dále pátrat. Dokážete si určitě spočítat návratnost investic, zajistit si velké množství ceníků a podkladů pro studium. Znáte vývoj cen energií a možné důsledky energetických krizí. Víte, co můžete čekat od státu a od úředníků. A již více než deset let si pěstujete averzi na podomní prodejce, supervýhodné nabídky a reklamní letáky, které vám plní schránku.

 

Nebojte se smlouvat


Víte, že v tomto byznysu se jedná jen a jen o peníze a zákazníky. Výrobci tepelných čerpadel nejsou příspěvkovými organizacemi a jejich cílem není péče o životní prostředí, ale zisk. Realizační firmy a výrobci budují svou cenovou politiku na současném boomu zájmu o tuto technologii. V mnoha případech jsou jejich „ledničky“ zbytečně předražené. Vy však máte několik es v rukávu. Výběr a možnost smlouvání. Nic se neděje, když nabídku odmítnete a poohlídnete se po jiném dodavateli a pokud se nedokážete rozhodnout, nechte je se o vás poprat a nabídnout vám lepší nabídku, nebojte se smlouvat a diskutovat. Obchodníci musí mít ostré lokty, mějte je také.

 

 Desatero užitečných rad

 

1. V ekonomice provozu jste si mohli názorně zjistit, že se nevyplatí kupovat  tepelné čerpadlo samostatně. Vždy jen jako komplet i s montáží, projektem a uvedením do provozu, které vám zabezpečí nejen revize, ale i záruky.


2. Nikdy si nesjednávejte dodávku tepelného čerpadla se stavební firmou, ale pouze s montážní firmou.


3. Nabídky podezřele levných a nejlevnějších čerpadel na trhu nečtěte, rovnou je házejte do nádoby na separovaný odpad. Cena není tím nejdůležitějším vodítkem pro výběr tepelných čerpadel a výběr podle ní by se vám mohl v konečném důsledku vymstít.


4. Buďte kritičtí k sobě i k firmě a žádejte maximum.


5. Využívejte internetu a ověřujte si dodavatele, dovozce nebo výrobce tepelného čerpadla. Zkontrolujte, zda se informace o parametrech a zárukách nerozcházejí s tím, co vám tvrdí prodejce.


6. Má firma zajištěný servis?


7. Není nic jednoduššího než si udělat poptávku a malé výběrové řízení pro dodavatele TČ. Nenechte se zlákat líbivými slogany a supervýhodnými nabídkami.


8. Reference? Věnujte čas prohlídce již instalovaných tepelných čerpadel.


9. Nechte si radit pouze od lidí, kteří tepelné čerpadlo mají a ví, o čem mluví.


10. Studujte, čtěte, sledujte diskusní fóra, navštivte výstavu a přemýšlejte.

 

 

Omyly a bludy


V oblasti tepelných čerpadel se pohybuje obrovské množství výrobců, prodejců, projektantů, ale i spousta rádoby poradců, kteří na základě mylných informací šíří celou řadu polopravd a omylů. Pokud se již nějakou dobu v této oblasti pohybujete, určitě jste se již s nimi setkali. Nenechte se však odradit od instalace tepelného čerpadla ani přemluvit k opaku a neuváženým krokům. Spoléhejte vždy na selský rozum, nastudované informace a kalkulačku. Není nic jednoduššího, než si jakoukoli informaci ověřit, ať už v diskusních fórech na internetu, či přímo u dodavatelů TČ. Nejlepší cesta bývá vždy ta zlatá střední. Buďte zvídaví, což se vám mnohonásobně vyplatí.

 

08.06.2007 - Otakar Hobza www.Svet-Bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x