Vše o čerpadlech,
aneb odborníkem na tepelná čerpadla snadno a rychle

Doporučujeme

Tepelná čerpadla vzduch voda s novou technologií pro úsporné vytápění rodinného domu.

Tepelná čerpadla pro výhřev bazénu

Čtvrtecka.cz - odborník na malovaní a stěhování v Praze a okolí

 
Praktické rady při výběru

Nenechte se okrást

Nenechte se okrást

Je celá řada obchodních fíglů na které můžete při koupi tepelného čerpadla naletět. Zde jsou uvedeny příklady z prospektů některých dodavatelů tepelných čerpadel u nás.

Prodej prázdné bedny s kompresorem

Aby mohlo tepelné čerpadlo dobře fungovat, potřebuje celou řadu dalších komponentů (regulaci, oběhová čerpadla, pružné hadice atd.). Někteří dodavatelé, ve snaze nalákat zákazníky na nízkou cenu, tyto komponenty nemají v ceně tepelného čerpadla zahrnuté a je nutné je dokupovat zvlášť. Je to stejné, jako kdybyste si místo auta levně koupili pouze karoserii s motorem a pak museli zvlášť přikoupit kola, volant, sedačky, brzdy a airbagy. Prohlédněte si zajímavé porovnání ceny "levného" a "drahého" tepelného čerpadla.

 

 

Prodej chladicích jednotek jako tepelných čerpadel

Oblíbenou činností některých dodavatelů je vydávání zařízení určených primárně pro chlazení za tepelné čerpadlo. Tato zařízení jsou dimenzovaná na chlazení a topení je u nich vedlejším efektem. Používají se v jižních zemích pro klimatizaci a přitápění v zimě (což u nich znamená 5 až 10 stupňů nad nulou a se zimními podmínkami střední Evropy se to nedá srovnávat).
V porovnání se skutečnými tepelnými čerpadly, mají tyto chladící jednotky vysokou spotřebu elektrické energie a jsou výrazně hlučnější.

Životnost tepelného čerpadla je 30 let

Toto je oblíbené tvrzení některých prodejců tepelných čerpadel, obvykle se snažících prodat nějaký podřadný výrobek. Drtivá většina světových výrobců tepelných čerpadel ani takto dlouhou dobu nefunguje. Zkušenosti ze Švédska, kde se tepelná čerpadla masově používají více než 35 let říká, že obvyklá životnost kompresorů je 20let u zemních čerpadel a 15 let u vzduchových.


 

Menší využitelný výkon tepelného čerpadla

U tepelných čerpadel je velký cenový rozdíl mezi jednotlivými výkonovými stupni. Proto se někteří dodavatelé snaží opticky zvýšit výkon prodávaných tepelných čerpadel. Jak na to ?
Nejlépe uváděním technických parametrů tepelných čerpadel při výhodnějších podmínkách a označováním výkonové řady maximálním výkonem zařízení.
Výrobce například udává výkon tepelného čerpadla vzduch/voda 15 kW při 10 °C venkovní teploty. Jenže pro vytápění je důležité jaké parametry má zařízení při teplotách okolo 2 až 4 °C což jsou průměrné teploty v topném období. Toto čerpadlo má při venkovní teplotě 0 °C výkon jen 8 kW. Opticky si tedy kupujete čerpadlo o výkonu 15 kW, prakticky je ale jeho reálný využitelný výkon poloviční.

Propagace jiného čerpadla než prodávaného

Další oblíbený obchodní trik. V nabídce dodavatele najdete dva typy čerpadel. Jeden kvalitní s vysokým topným faktorem a tudíž i dražší a jeden hodně levný s mizernými parametry.
Dodavatel pak inzeruje na prospektu topný faktor 7,3. Obrázky z instalací a reference ovšem ukazují, že v drtivé většině tento dodavatel instaluje velmi levné a nekvalitní jednotky které nedosahují ani poloviny inzerovaného topného faktoru.


 

Použití nevhodné tepelné izolace

Veškeré potrubí na primární straně tepelného čerpadla musí být tepelně izolováno. Tato izolace ale musí zabraňovat i průchodu vlhkosti aby nedocházelo k namrzání potrubí. Provedení takových izolací je několikanásobně dražší než izolace z běžných materiálů. To samozřejmě některé firmy svádí k používání levných ale technologicky nevhodných materiálů.

Slíbení dlouhé záruky

Záruky na tepelná čerpadla jsou různé, obvykle od dvou do pěti let. Na kompresor lze u některých dodavatelů získat záruku i 10 let. Nejhorší porucha co Vás může potkat je právě rozbitý kompresor. Výrobci kompresorů dávají na své výrobky záruku 1 rok. To znamená, že pokud Vám dodavatel slibuje záruku delší, bude muset případný servis hradit ze svých peněz.

zátuka
I když tato firma fungovala v době vydání prospektu  jen 2 roky, odvážně slibovala záruku 10 let.

Důležité:

  • Je podezřelé, když dodavatel slibuje delší záruku než je doba fungování jeho firmy.
  • Zkontrolujte co je součástí záruky. Zda jde jen o bezplatnou výměnu vadného dílu, nebo zda záruka kryje i náklady na jeho výměnu. U některých poruch mohou být náklady na výměnu vyšší než cena vadného dílu.
  • Ideální řešení je záruka krytá pojištěním. Zde máte smlouvu s pojišťovnou, která Vám náklady na servis uhradí i když třeba dodavatel tepelného čerpadla mezitím zkrachuje.

Příklad: Kdysi fungovala v čechách vypečená firma T... z Chomutova, která slibovala na jimi vyrobená tepelná čerpadla záruku 20 let ! Za dva roky firma zkrachovala a ze záruky se stal bezcenný cár papíru. Zákazníci pak draze platili za servis prováděný konkurenčními firmami.

Ohřev teplé užitkové vody

Ohřívat teplou užitkovou vodu v zásobníku není u tepelných čerpadel úplně jednoduché. Proto někteří dodavatelé tvrdí, že se to nevyplatí a že je lepší klasický elektrický bojler. Hlavním důvodem pro tato tvrzení je ale ve většině případů skutečnost, že jednoduchý regulátor jejich tepelného čerpadla vodu neumí nezávisle na topném systému ohřívat (viz odstavec Regulace). Ohřev teplé vody představuje v rodinném domě 15 – 25 % spotřeby tepla a proto má smysl ji tepelným čerpadlem ohřívat.

Prodají Vám zařízení bez regulace

Regulace je naprosto zásadním komponentem, který určuje zda koupené tepelné čerpadlo bude pracovat úsporně nebo ne. Kvalitní regulace není levná záležitost, takže část dodavatelů se snaží prodat pod názvem regulace obyčejný termostat, který neumí z hlediska topného systému nic jiného než udržovat v nějaké nádrži konstantní teplotu. Jedinou správnou volbou je specializovaný ekvitermní regulátor určený pro tepelná čerpadla, který umožňuje regulovat tepelné čerpadlo přímo bez trojcestného směšovacího ventilu. 

Ani jeden z těchto "elektronických" komponentů není vhodnou regulací pro tepelné čerpadlo.

 

Zdroj: http://www.abeceda-cerpadel.cz/?page=nenechte-se-okrast

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Jiří Kunrt  (14.5.2012 9:55)

Dobrý den.
Z Vašeho článku o zárukách na TČ naznačujete, že firma, která vznikla nedávno a přesto nabízí záruku delší než její existence je automaticky podvodník. Ze zákona jsem povinen dát minimálně dva roky záruku, ať existence firmy je jakkoliv dlouhá. Což ve Vašem podání je za podezřelé. Navíc dodavatelé mé společnosti coby výrobci sami podobné záruky nabízejí. My je pouze přenášíme a nabízíme dál. Osobně jsem nedávno v dobré víře založil vlastní firmu, a také nabízím záruku na kompresor 7 let. Protože to mám podložené výrobcem, který tuto záruku drží dále bez ohledu na životnost mé firmy. Navíc předpokládám, že tvrzení záruky kompresoru 1 rok pravděpodobně nebude z Vaší profesní praxe. A pravděpodobně vůbec netušíte, co to dnes znamená trh ve stavebním prostředí. Kdy velké firmy zanikají z důvodů ničivé síly nesmyslných požadavků velkých investorů a jejich rozpadem se snaží vzniknout malé firmy, jejichž zaměstnanci musí živit své rodiny.
Osobně se také často dostávám do styku s případy, kdy ziskuchtiví "obchodníci" se snaží prodat špatný výrobek za každou cenu. Ale na druhou stranu si za to částečně mohou zákazníci sami, pokud slyší pouze na cenu a nemají zájem si vyslechnout důvody, proč je konkurenční nabídka dražší a co vše obnáší. Nebo se po další ceně ani nepídí. Ale rozhodně si nemyslím, že poznámky člověka (třeba i v dobré víře), který v dané problematice má pouze teoretické poznatky, pomohou jak dodavateli tak zákazníkovi. Nechci se v žádném případě dotknout autora zmíněného článku, pouze podávám svůj názor na zmíněný text.
S pozdravem
Jiří Kunrt
kunrtj@email.cz


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x